Collection:
Products
119 products
*Basic Ag High School, All-In-One Lesson Plans (Download Only)
Regular price
$350.00
Bulk Price
$350.00
Regular price
$350.00
Unit price
/per
21 high school lessons for Basic Agriculture Science for a total of 450+ pages and 30 PowerPoints for 180 days of curriculum. Yes, and entire year of lessons, activities, and assessments.
Teachers...
*Basic Ag High School, All-In-One Lesson Plans (Printed Copy Included)
Regular price
$405.00
Bulk Price
$405.00
Regular price
Unit price
/per
21 high school lessons for Basic Agriculture Science for a total of 450+ pages and 30 PowerPoints for 180 days of curriculum. Yes, and entire year of lessons, activities, and assessments.
Teachers...
Ag Mechanics Posters, Set of 3
Regular price
$20.00
Bulk Price
$20.00
Regular price
Unit price
/per
Whether you use our posters to spice up your classroom walls or as a teaching tool, we know your students will find them simple to understand and will want to study them.
Our posters are unique be...
Alabama Tree ID, IDPix Cards
Regular price
$125.00
Bulk Price
$125.00
Regular price
Unit price
/per
Our new Tree ID cards are better than ever. This set includes all of the trees ( (see below) on the Alabama Forestry Tree ID list, but each one also has identifying characteristics and descriptions...
Beef Yield Grading, Dot Grid SET of 10
Regular price
$15.00
Bulk Price
$15.00
Regular price
Unit price
/per
Want to use Ribeye Area Estimation as a lab in your Animal Science class or for your Meats Judging team to practice? This set of ten plastic dot grids can make that a reality.
Each set also comes ...
Beef Yield Grading, Skill Builder SET 2
Regular price
$125.00
Bulk Price
$125.00
Regular price
Unit price
/per
Master yield grading even if you can't spend time in the cooler. Includes 30 new ribeyes all shown at their actual size so your students can practice accurate estimation. Each set has carcass data...
Biltmore Stick, One Step Worksheet Downloads
Regular price
$40.00
Bulk Price
$40.00
Regular price
Unit price
/per
Drawing Biltmore diagrams on the board or making your own worksheets? Not anymore!
Use our worksheets to help your students practice reading a Biltmore stick in the classroom before heading out ...
Biltmore Stick, Skill Builder Cards
Regular price
$75.00
Bulk Price
$75.00
Regular price
Unit price
/per
Create a strong foundation of knowledge in the classroom before taking students to the outdoor lab with our Skill Builder cards.
Our cards are great for introducing the content, using as an evalu...
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device