Collection:

Worksheets

4 products

 

Regular price $40.00
Bulk Price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Drawing Biltmore diagrams on the board or making your own worksheets? Not anymore!  Use our worksheets to help your students practice reading a Biltmore stick in the classroom before heading out ...
Regular price $40.00
Bulk Price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Stop trying to draw compasses on the board and just make copies instead.  Reading a compass correctly is a skill that takes practice. Students can easily practice reading a compass in the classro...
Regular price $40.00
Bulk Price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Before you take your students out in the field, make sure they have the skills they need.  Teaching your students how to estimate cord volume (pulpwood) and board foot volume (sawtimber), takes pr...
Regular price $40.00
Bulk Price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Stop drawing clinometers and diameter tapes on the board and just make copies instead.  Measuring trees takes skill and it is easier to develop that skill with a solid foundation. Students can pr...